kategorie
ThePay – Platba24, MojePlatba, eKonto, mPeníze, MONETA, ČSOB, Fio Banka, Equa Bank, superCASH, Sberbank, QR platba

Výměna nádrže LPG

Výměna nádrže LPG po skončení její životnosti

Výměna nádrže LPG je nutné zlo u všech vozidel přestavěných na alternativní pohon LPG keré jsou v provozu déle než 10let resp. datum výroby na nádrži LPG je starší 10-ti let. Povinnost výměny nádrže LPG po deseti letech je dána českou legislativou. Prodloužení životnosti nádrže LPG po dovršení jejího stáří 10 let tak, jako je tomu např. u běžných tlakových nádob na stlačený vzduch apod. bohužel není možné. Žádné tlakové zkoušky ani revize revizních techniků tlakových nádob nepomohou. 
Zde uvádíme oficiální stanovisko MD ČR k problematice životnosti nádrží LPG v automobilech:

Původní nádrž je nutno vyměnit za tlakovou nádrž schváleného typu. Pro úplnost je třeba připomenout, že nelze kombinovat nádrž a příslušenství (víceúčelový ventil a plynotěsnou schránku) schvalovanou podle starého homologačního předpisu EHK 67R00 a nového předpisu EHK 67R01.

V praxi to znamená, že pokud dojde k výměně nádrže (např. z důvodu ukončení její životnosti) za nádrž homologovanou podle předpisu 67R01, je nutné vyměnit i příslušenství za homologované podle předpisu 67R01. Prodloužení životnosti nádrže vykonáním tlakové zkoušky na nádrži není možná.

Životnost tlakových lahví stanovuje vyhláška č. 341 MD ČR u LPG na 10 let a u CNG na 15 let, pokud výrobce neurčí jinak. Po této době nelze zaručit stálost bezpečnostních parametrů tlakové nádrže a tudíž je nutné tyto nádrže, po vypršení termínu platnosti, vyměnit.

Jak probíhá výměna nádrže LPG

Výměna nádrže LPG je odborný zásah do plynové instalace automobilu a musí jej provádět odborná firma prostřednictvím odborně způsobilých pracovníků kteří provádějí přestavby na LPG a samozřejmě servis vozidel na LPG. 
Důrazně varujeme před amatérsky prováděnou výměnou nádrže LPG!

Nádrž LPG s ukončenou životností by měla být měněna za novou nádrž LPG stejného typu a provedení, v nejlepším případě i stejného výrobce. Předejdete tím následně zbytečným problémům při kontrole na STK, kde po 01.01.2017 probíhají kontroly homologačních čísel nádrží LPG a jejich data výroby resp. kontroly životnosti či expirace životnosti nádrže LPG.

Vozidlo na výměnu nádrže LPG přistavte s úplně prázdnou nádrží - nechte úplně dojít plyn v nádrži až motor za jízdy přepne na benzín. Potom vozidlo zastavte, přepněte opět na LPG a nechte motor běžet na volnoběh dokud systém opět nepřepne na benzín. Pak je nádrž LPG prakticky prázdná. 

Standardní výměna nádrže LPG spočívá v demontáži původní nádrže LPG. Následně je provedeno odsátí zbytkového LPG z nádrže do servisního zásobníku. Potom bude provedena demontáž multiventilu LPG z nádrže. Po oprické kontrole multiventilu a za předpokladu, že multiventil je homologovám podle předpisu EHK 67R-01 může být po výměně těsnění armatury opět použit. Multiventil s novým těsněním bude namontován na novou nádrž stejného provedení. Nová nádrž bude namontována na místo původní nádrže včetně připojení všech armatur.
Na závěr bude provedeno natankování LPG a kontrola těsnosti všech spojů a armatur.

Cena výměny nádrže LPG

Cena výměny nádrže LPG závisí především na velikosti a provedení samotné nádrže. Ceny nádrží naleznete v našem eshopu LPGPROFI zde.

Cena samotné výměny velmi záleží na její pracnosti. Ta závisí na tom, zda se bude opravdu měnit stejná nádrž LPG za stejnou, nebo zda bude butné provádět nějaké úpravy z důvodu např. výměny holandského typu nádrže za tuzemskou apod. V té souvislosti může cena značně narůst nejen díky pracnosti, ale také kvůli nutnosti použití řady dílů a příslušenství LPG.

Odborná firma provede zápis o výměně nádrže LPG do přílohy k technickému průkazu vozidla. Tím také zodpovídá za bezchybnou a bezpečnou montáž.

Vždy žádejte k nové nádrži originální pasport výrobce ve kterém je uvedeno datum výroby, výrobní číslo a číslo evropské homologace.

Výměna nádrže LPG po ukončení její životnosti

 

 
 

 

chci zaslat dotaz